Ekip üyesi Bertrand Matecat Üretim Müdürü

Bertrand Matecat

İmalat Müdürü

Privilège’de imalat müdürü olarak çalışmaya kısa süre önce başlamış olsa da Bertrand şimdiden tersanede tanıdık bir yüz haline geldi. Bertrand, teknenin tüm kompozit parçalarının doka sokulmasından ve güverte ile gövdelerin birleştirilmesi de dâhil olmak üzere birleştirilerek son hallerine getirilmelerinden sorumlu. Kendisi, burada imalat sürecinin nasıl işlediğini yavaş yavaş anlarken dinleme modunda olduğunu söylüyor. Privilège büyüme sürecinde olduğundan Bertrand ayrıca ekibe yeni tersane işçisi almaktan da sorumlu.“Potansiyel adaylarla birçok iş görüşme yapıyorum,” diyor Bertrand.

Nihai amacımız müşterinin isteklerini eksiksiz karşılayan bir tekne inşa etmek.

BERTRAND MATECAT

Bertrand, Les Sables-d’Olonne tersanesinde ilk kez çalışmıyor. Bu işinden önce, büyük hacimli inşalar yapan Bénéteau’da yılda yaklaşık 500 teknenin imalatının denetlenmesinden sorumlu olarak çalışan Bertrand, onun öncesinde Privilège’de kompozit faaliyetler direktörü olarak çalışıyordu.“Şirket o zamanlar piyasaya yeni girmişti; ben imalat, kalite, güvenlik, satın alma ve daha birçok işle ilgileniyordum. İşimde ilerlemek için çoklu görev modunda çalışıyordum.”

Bertrand işinde terfi etmiş olsa da işiyle ilgili sevdiği şey hâlâ aynı: insanlarla bağlantı kurmak.“Uzun zamandır yönetici konumundayım; yöneticilik, insanlarla bağlantı kurmayı sevmiyorsanız yapamayacağınız bir iş. Bunun yanı sıra teknelerin müşteriye başarıyla teslim edilmeden önce farklı inşa aşamalarından geçişine şahit olmayı seviyorum.”

Açık okyanusta yelkenli beyaz yelkenli katamaran

Gençliğinde yelken ve rüzgâr sörfü yapsa da Bertrand denizden uzakta büyüdüğü için bunlara tekrar fırsat bulması zor oldu. Şimdilerde hevesli bir bisikletçi olan Bertrand yılda yaklaşık 12.000 km bisiklet sürüyor. Ayrıca Privilège katamaranlarından birine sahip olma şansı yakalarsa nereye yelken açacağını çok iyi biliyor.“Karayipler çok güzel. Ama bizim katamaranlarımızın güzel yanı istediğiniz yere yelken açabilmeniz; o yüzden bu fırsatı bilmediğim bölgelere yelken açmak için kullanırdım.”