Privilège Dealer Chris Minee

Chris Minnee

Benelux Privilège satıcısı

Yelkencilik, hâlâ büyüdüğü deniz kenarında yaşayan Chris Minnee'nin damarlarında akıyor. Bu hiç de abartı değil. "8 yaşındayken, hâlâ yaşadığım köyün Kuzey Denizi sahilindeyken ilk defa bir katamaran gördüm. Benim için 'ilk görüşte aşk'tı ve asla bitmedi!"


Kariyeri petrol sektöründe farklı bir yöne yol almış olsa bile... "Kariyerime başladığımda ilk sahil katamaranımı ve ardından bir sürü farklı model aldım." Yelkenciliğe olan tutkusu sonraki nesle aktarıldı ve şimdi atik Nacra sahil katamaranı ile yat yarışlarında yer alan oğlunu destekliyor.

8 yaşında ilk defa bir katamaran gördüm. "İlk görüşte aşk"tı ve asla durmadı!

CHRIS MINNEE

Chris'in endüstriyel kariyeri; yağlama yağları, endüstriyel temizlik ve metal işçiliği fabrikaları gibi farklı duraklara sahip oldu. Ancak 2000'de meşhur Jan de Boer Katamaranlarını devralma fırsatı eline geçtiğinde en sevdiği şeye geri döndü. "Başlangıçta birkaç tanınmış Fransız tersanesinin satıcılığı görevini yaptım." "Daha sonra 2007'de, o sırada Alliaura Marine'in satış müdür olan Catherine Relandeau, benden kendisinin satıcısı olmamı istedi."

Cannes Yat Festivali 2021
Cannes Yat Festivali 2021
Chris, yeni Privilège Signature 580'de
Chris, yeni Privilège Signature 580'de
Chris, yeni Privilège Signature 580'de
Chris, yeni Privilège Signature 580'de

Kulak ver

Alliaura, Privilège markasını geliştiriyordu ve çok geçmeden Chris de tüm dikkatini Privilège üzerine toplamak için diğer markalarla çalışmayı bırakmaya karar verdi. Bu, asla pişman olmadığı bir karar olacaktı; bu sayede önceki iş alanlarında elde edindiği becerilerden en iyi şekilde yararlanabilecekti. "Potansiyel bir müşteri ile ilk iletişimi kurduktan sonra mühendislik, pazarlama ve satış alanlarındaki deneyimime dayanarak bir güven sağladım. Müşteriye kulak vermek ve projesini etraflıca incelemek önemlidir. Bu süreç zaman alır ancak bir müşteri ile rüyaları ile ilgili konuşmak her zaman memnuniyet vericidir.

"Ayrıca, özellikle de Cannes gibi bir tekne fuarında bir müşteri ile ilk iletişimi kurduktan sonra, müşteriyi evinde ziyaret etmeye çalışırım. Bu, müşterilerin çok hoşuna gider ve kendilerini rahat hissettikleri güzel bir atmosfer oluşturarak yapıcı bir toplantıya imkân sağlar."

Bir diğer teknik ise müşteriden evlerine, ortasından bir çizgi ile ikiye bölünmüş boş bir kağıt asmasını istemektir. "Müşteriden sol tarafa yeni katamaranları ile ilgili dileklerini ve sağ tarafa ise gereksinimlerini yazmalarını isterim." diyor Chris. "Pratikte bu, müşterinin katamaran projesi ile ilgili her gün düşündüğü ve karar verme sürecine büyük bir katkıda bulunduğu anlamına gelir."

Motivasyon sahibi olmak ve pes etmemek olmazsa olmazdır!

CHRIS MINNEE

Privilège, çok sayıda seçenek ve büyük ölçüde özelleştirme imkânı sağlar, bu yüzden müşterinin sözlerini doğru düzenle birleştirmek için yürütülmesi gereken bir süreç vardır. "Şu ana kadar aldığım en iyi övgü, istediklerinin neredeyse yüzde 90'ını içeren bir yapılandırma teklifi yapınca gerçekten çok şaşıran bir müşteriden geldi" diyor Chris. "Bu, sadece dikkatlice dinlemek ve müşteriye ve partnerlerine doğru soruları sormakla alakalı bir şey."

Cannes Yat Festivali 2021
Cannes Yat Festivali 2021
Müşterilerle yelken açarken – Privilège Özel Günleri
Müşterilerle yelken açarken – Privilège Özel Günleri
Satıcı buluşması – üretim turu
Satıcı buluşması – üretim turu

Acele etme ve dikkatlice dinle

Chris için, her şeyin bir araya gelip tüm çabalarının karşılık bulduğu an, bu an. "Bazen bir anlaşmaya varmanız 6-8 ay sürebilir ancak ilk temasın ardından neredeyse yedi yılın geçtiği deneyimler de yaşadım." diyor. "Motivasyon sahibi olmak ve dikkatlice dinlemek olmazsa olmazdır!" Ayrıca içinde mutlu bir müşterinin olduğunu bildiğiniz yeni bir teknenin denize açılışını izlemekten daha güzel bir his yoktur.

Tabii belki de bunu kendi Privilège katamaranında yapmanın verdiği his hariç... Chris, şimdiden bir güzergah üzerinde düşünmeye başlamış. "Akdeniz'de birkaç yıl yelken açtıktan sonra Atlantik'i aşıp Karayipler ve ardından Polinezya'ya gitmek istiyorum." diyor. Ama buna henüz birkaç yılı var. "Gelecek üç ila beş yıl için hedeflerim, mevcut müşterilere birkaç güzel yeni Privilège katamaranlarından satmak ve yeni potansiyel işler geliştirmek."

Chris hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edin.

More partner

Charter a Privilège Serie 740

Lüks tekne kiralamayı yeni bir düzeye taşıyın

Altın cazibe - sıradanın ötesinde bir yat

The Yacht Company sahipleri

Lüks bir yat, önemli bir yatırımdır