Javier Serra katamaran fabrikasında siyah beyaz kurumsal profil fotoğrafı

Javier Serra

Deneme seferleri, teslimat ve satış sonrasından sorumlu başkan

Tüm Privilège katamaranları sahibine teslim edilmeden önce Javier Serra’yı tam anlamıyla memnun etmelidir. İç ve dış kaplama, güverte donanımı ve sahne arkasındaki teknik kurulumlarla ilgili yüzlerce detayın olduğu bir listesi var Javier’in. 24 saatlik yoğun bir deneme seferi sırasında, listedeki her bir maddeyi değerlendirecek ve eksiklikleri tersaneye bildirecek.

Benim için memnuniyet, sorunların doğru şekilde ve zamanında çözülmesi ve sonunda müşterimizin mutlu ve minnettar olması demektir.

JAVIER SERRA

İspanya’nın vahşi kuzeybatı köşesindeki Baiona’da doğan Javier, hayatı boyunca denize açıldı. Memleketi, barınak ve muhteşem manzaralar sunan derin nehir koylarının, Galiçya’nın ünlü rialarının en güney ağzında yer alıyor. Bu rialar, birçok Privilège katamaranı gibi, Atlantik boyunca giden açık deniz tekneleri için önemli mola yerleridir.

Javier kendine özgü sakalıyla baştan aşağı deneyimli bir denizci gibi görünüyor ve uzun süredir teknelerle çalışıyor. Kendisine boş zamanlarında ne yapmayı sevdiğini sorduğumuzda cevabı şu oldu: “Denize açılmak!” Kendi Privilège yatı olsaydı tereddüt etmezdi. “Dünyayı dolaşırdım.”

Javier Serra, katamaran performansının ve kalitesinin ayrıntılarını müşteriye elden teslim ediyor
Javier Serra, katamaran sahiplerine deniz navigasyon ekipmanlarının nasıl kullanılacağını gösteriyor
Javier Serra, rotayı belirlemek ve katamaran sahipleriyle iletişim kurmak için dizüstü bilgisayar ve navigasyon ekipmanı kullanıyor
Javier Serra katamaran problemlerini çözüyor
Katamaran mürettebatı Javier Serra ile kadırgada buluşuyor
Javier Serra, katamaran sahipleri ve mürettebatıyla birlikte

Javier ayrıca, tekneleri Les Sables d’Olonne’dan teslim alamayan müşterilere teslim ediyor. Teknelerimize dair engin deneyimi ve dostane tavrı, tekne sahiplerine ekstra devir teslim eğitimi vermek için son derece kalifiye olduğu anlamına geliyor. Bu hizmeti özellikle tavsiye ediyoruz. Birçok kişi seyir tutkularını yaşamak için yola çıkmadan önce bu hizmeti almayı tercih ediyor.

Müşteri mutluysa Javier memnundur. “Benim için memnuniyet, sorunların doğru şekilde ve zamanında çözülmesi ve sonunda müşterimizin mutlu ve minnettar olması demektir.” Kendisi bunu bir sonraki nesle aktarmayı umuyor. “Gelecekteki hedeflerim teknelerde çalışmak ve deneyimlerimi gençlerle paylaşmak.”