Alman Yelkenli yat sahipleri elinde bir şişe şarap tutuyor

Kuzu postu giyen yat

Pek çok yat sahibi için teknesine kişisel bir dokunuş eklemek çok önemlidir. Benk ve Jenny Boldt da yelkenli teknelerini en sevdikleri motife uygun dekore etmişler. “Black Sheep” in (Kara Kuzu) kuzusu, gittiği her yerde dikkatleri çekiyor. Söyleşimizde, yelkene yeni başlayan çift bu sıradışı fikirlerinden de bahsettiler.

Ne zamandan beri tekneniz var ve bağlama limanı neresi?

Hanse 348’imiz Mart 2019’da, kaptanının doğum gününde Greifswald’da vaftiz edildi. Yazın Almanya’da, Warnemünde’deki Hohe Düne’de bağlıyoruz. Burası Baltık Denizi’nde farklı yelkenli seyirler için mükemmel bir nokta. Ancak tekne kışı Kröslin’de geçiriyor.

Teknenizi ne amaçla kullanıyorsunuz ve neden bu modeli seçtiniz?

Tekne bizim Baltık Denizi’nde haftasonlarını geçirdiğimiz yazlığımız. Nisandan ekime kadar tüm tatil günlerimizi teknede geçiriyoruz. Tekne, günlük rutini unutup, ruhumuzu dinlendirmek için en mükemmel yer. İki kişiden oluşan mürettebatımız için 348 ideal boyutlarda. İhtiyacımız olan her şey için yeterince alan sunuyor. Özellikle de “2020 Corona Yazı”nda, yaz başında Schleswig-Holstein’daki marinadaki ortak kullanılan duşlar kapatılınca, teknede büyük bir banyo olmasının ne kadar hoşumuza gittiğini gördük.

Greifwald’ın yerlisi olduğumuzdan, başından beri yalnızca Hanse Ligi’nden bir tekne almayı düşüneceğimiz açıktı. Şu ana kadar bu kararımızdan pişman olmadık. Hem konfor, hem de yelken performansı açısından mükemmel bir tekne. Amacımız bir şekilde diğer tüm tekneleri geçerek, marinaya son giren tekne olmamak (gülüyor).

 

 

 Greifswald Almanya'da iskelede yelkenli yat

İlk bakışta bir yelkenli tekneyi bir kuzuyla ilişkilendirmek mümkün değil. “Black Sheep” adı ve yatınızın tasarımı nereden geliyor?

Bu ismi şans eseri bulduk ve teknemize uyduğunu düşündük. On yıl motor yatla seyir yaptıktan sonra bir değişiklik yapma cesareti göstererek, yeni bir alana girdik. Yani pek çok deneyimli yelkencinin arasında adeta bir kara kuzuyduk.

Özellikle gurur duyduğunuz bir şey var mı?

Motoryattan yelkenliye geçiş bizim için nisbeten kolay oldu. Başardığımız her şey bizi mutlu ediyor; mesela deniz ve rüzgar gibi doğanın güçlerini yendiğimizde ve kuzumuz da bize uyum gösterdiğinde. Ayrıca diğer yatçılarla sohbet ederken kuzumuzu beğendiklerinde, ya da çocuklar anne babalarını durdurup gülümseyerek teknemizi gösterdiğinde.

Sahibinin ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmış Hanse özel yat

Teknede diğer hangi aksesuarlarınız var ve ekipman nereden geliyor?

Teknedeki çoğu şeyde kuzu logomuz var. Bu yalnızca tekstil ürünleriyle de sınırlı değil. Baskılı aksesuarların hepsi “Fender Design” tarafından yapıldı. Bu arada biz de her tür fikirle katkıda bulunduk. Yapıştırmadaki harfler, logomuz ve mürettebat giysilerimiz için hemşehrilik avantajından yararlanarak Greifswald’deki “Shulz Werbung”a başvurduk.

Teknenin içindeki her şeyde de kuzu tasarımı mı var?

Çarşaflarımızda ya da havlularımızda gülümseyen bir kuzu olduğunu düşünenleri hayal kırıklığına uğratacağız (gülüyor). Onun dışında pek çok yerde, pek çok gizli detay var ki bunlar bizim kendimizi iyi hissettiğimiz vahamızı mükemmel hale getiriyor. Banyoda kuzu postu giymiş bir öten ördeğimiz var, kanepede ise her hafta geldiğimizde bizi bekleyen pofuduk bir kuzumuz var.

Yat sahipleri için özel yapılmış kara koyun yat markası

İleriye yönelik hedefleriniz neler?

Önümüzdeki yaz Danimarka kıyılarını ve Kopenhag’ı keşfetmek istiyoruz. Planımız bu sene malesef Corona yüzünden gerçekleşmedi. Sonraki sene İsveç kıyılarında uzun bir seyir planlıyoruz, Stokholm adaları arasında dolaşmak istiyoruz. Tasarım açısından bir sürü planımızı hayata geçirdik. Ama hala, kuzu baskılı pembe bir gennaker gibi, bazı fikirlerimiz var.

“Black Sheep” ve iki mürettebatını instagram’da takip edin @syblacksheep