Father and daughter aboard a sailboat

Çocuklarla denize açılmak, gemide yaşam ve bunlara dair beş ipucu

Küçüklerle ailece deniz yolculuğuna dair her şey

Denize açılma hayalini aileyle birlikte gerçekleştirmek, tutkulu denizcilerin hayatta yapmak istediği en büyük projelerden biri olabilir. Gittikçe daha fazla yeni veya tecrübeli yat kaptanı, hayalini çocuklarıyla birlikte hayata geçirme şansını yakalıyor. Bu hayal, okul ve ofis koşuşturması olmadan aileyle geçirilen zamanı yeniden keşfetmekle ilgilidir. Peki bunu küçük çocuklarınız için nasıl keyifli hale getirebilirsiniz? Nora ve Cyril Pimont, Hanse 445 modeli yelkenlilerindeki yaşamı 4 yaşındaki kızları Kiara için en eğlenceli hale getirirken edindikleri deneyimleri bizimle paylaştı.

Father and child at the wheel of a sailboat
Happy family eating and relaxing on board a sailboat

Dengeli Denize Açılma Süresi

Denize açılmadan önce ailenize uygun olan açılma süresini belirlemelisiniz: Bu süre tek günlük ya da uzun süreli bir seyir şeklinde olabilir. Nora, dalgalar rahatsız edici olduğunda Kiara’yı rahat hissettirmek için onu kucağına alıp dışarı çıkarıyor. Nora, biraz kuru yiyecek ve su verilmesini ve çok fazla süt içirilmemesini öneriyor. Bu süre zarfında çocuklarınızı meşgul edecek aktiviteler planlayın. Nora ve Cyril genellikle müzik ya da hikâye dinliyor. Bunun için yelkenlide filmler ve çizgi filmlerden, eğitici programlar ve belgesellerden oluşan bir koleksiyonları bulunuyor. Rüzgâr ve deniz koşulları izin verdiği müddetçe yelkenlide oyun oynuyor ya da yemek yapıyorlar. Tüm dikkatinizi denize vermeniz gereken kötü hava koşullarında tabletinizin şarjının tamamen dolu olduğundan emin olun, böylece çocuğunuz bu sırada kendilerini tamamen ekrana verebilecektir. Burada bir denge sağlanmalı ve bir sonraki gün açık alanda tamamen aktif şekilde geçirilmelidir.

Family sitting on board their sailing yacht

Sosyal Yönler

Yelkencilik dünyası sosyaldir ve komşular genellikle klasik yerleşim alanlarından çok daha erişilebilir durumdadır. Spontane gelişen buluşmalar, çocukların tüm denizcilerle bir araya gelmesi için süper bir fırsattır. Bu tür sosyal etkinlikler, çocukların daha cesur olmalarını ve kendilerini iyi şekilde ifade etmelerini sağlar. Kiara şimdi o kadar çekingen değil ve yetişkinlerle keyifle iletişim kuruyor. Her gün birçok insanla konuştuğu için duyduğu öz güven de arttı. Farklı ülkelerden gelen insanlarla tanışmak ve farklı dillerde konuşmak, çocukların yeni dilleri çok çabuk öğrenmelerine de olanak tanır. Kiara halihazırda akıcı bir şekilde İngilizce ve Fransızca konuşuyor, şimdi de İspanyolca, İtalyanca ve Rusça kelimeler öğreniyor. Hatta arkadaşına Fransızca sayıları bile öğretmeye başladı. En nihayetinde amaç kültürel alışveriştir!

Child having fun on board a sailboat

Eğitim

İnsanların kafasında en çok soru işareti bırakan konu eğitimdir. Ülkenize bağlı olarak ülkede geçerli yasalara uyup uymadığınızı kontrol etmek durumundasınız. Okul çağı üç ila altı yaşları arasında değişiklik gösterebilir, bu nedenle zamanı geldiğinde müfredatın elinizde olmasını isteyebilirsiniz. Ülkenizde evde eğitim modeli yasalsa çocuğunuz için en iyi seçeneğe siz karar verebilirsiniz. Nora, daha akademik öğrenim için “Reading Eggs” isimli internet sitesini ve bunun uygulamasını öneriyor. Nora’nın çocukları buradaki oyunlardan, hem eğlenceli hem de yaratıcı öğrenme özelliklerinden çok keyif alıyor.

Child meditating on board a sailboat

Sağlık

Sigorta kapsamı dünya çapında geçerli, uluslararası bir sağlık planına abone olun. Buna ülkeye geri dönüş ve 7/24 müsait hemşirelerin olması dâhildir. Pratisyen hekimler gün içerisinde müsait olup hızlıca geri dönüş yapmaktadır. Nora ve Cyril, global bir sağlık hizmeti firmasını seçip kendileri gibi denizci olan aile doktorlarını da seyahat planları hakkında bilgilendirdi. Bir keresinde Cyril’in kamarada akut sırt ağrısı çekerken yaşadığı durum bu sayede çözüldü.

Özellikle çocuğunuz için olmak üzere tüm temel ilaçları yanınızda bulundurun. Sağlık uzmanlarıyla iletişime geçerken sakin olup mantıklı hareket etmek için ilk yardım kursunda aldığınız bilgileri tazeleyin. Mide bulantısı sakızını, çocuklarınız (dört yaşından itibaren) ve kendiniz için güverte yolunun yakınında, erişilebilir bir yere koyun.

Child discovering and learning about ocean life on board a sailboat

Doğanın önemi

Çocuklar yapıları gereği meraklıdır ve doğadaki küçücük detaylardan büyülenmektedir. Uygun donanımlar varsa harika eğitim maceraları yaşanabilir. Herkesin rahat etmesi için atıştırmalıkları, bolca suyu ve gerekli giysileri hazırlamayı unutmayın. Sabırlı olabilen yetişkinler başarıya ulaşacaktır, bu yüzden kendinizi saatte 100 soru cevaplamaya ve mola üzerine mola vermeye hazırlayın. Nora, Kiara’yla birlikte çoğu zaman doğa yürüyüşleri yapmakta ve kaya, kabuk ve çakıllardan oluşan koleksiyonlarını genişletirken bolca mola vermektedir. Bu da çocuklara okuldakinden çok farklı şekilde doğal ortamı analiz etme imkânı sunar.

Family getting ready for a snorkeling water adventure on their sailboat

Güvenlik

Aileler için tek kişinin kontrolüyle denize açılmayı sağlayan bir seyir yelkenlisine sahip olmak kesinlikle çok avantajlıdır. Bu sayede ebeveynlerden biri manevraların kontrolündeyken diğeri de çocuklarla ilgilenebilir. Nora ve Cyril, Hanse 445 modeli yelkenlilerinin etrafını güvenlik ağlarıyla çevirdi ve Kiara’ya en uygun can yeleğini aldılar. Denize açılırken can yeleğinin giyilmesi konusunda sürekli tartışma yaşanmasını istemiyorsanız rahatlık en önemli husustur. Küçük çocuklar için gün boyunca güvenlik talimatlarını, örneğin güvertede can yeleği olmadan gezilmemesi gerektiğini tekrar etmek gerekir. En önemlisi de çocukların hem havuzda hem de denizde yüzme dersleri almalarını sağlamaktır. Kiara, kendi başına yüzmeyi, dalış yapmayı ve yüzeye çıkmayı öğrenene kadar haftada üç kez yüzme dersi aldı. Çocuklarınızın denizin ortasındayken paniklemelerini istemezsiniz. Alınan dersler sayesinde çocuğunuzun sudaki öz güvenleri de artacaktır.

Güvenlik ve konfor bakımından son ipucu: Bebeklerin kısa uykularda veya geceleri yuvarlanmasını ve düşmesini önlemek için ağlarla çevrili küçük bir kamara hazırlayın. Örneğin bebeğinizi geniş XL boyutunda bir yatağın ortasına koyup etrafını büyük yastıklarla çevirin.

French sailing family and their Hanse 445 sailboat

Aile hakkında

Fransız denizciler Cyril ve Nora, kızları Kiara’yla birlikte daha iyi çalışma-aile dengesi yakalamak için yavaş bir seyahat yaşamı kurma fikrini benimsedi. 2019 yılında “Alegria III” ismini verdikleri ilk Hanse 445 modeli yelkenlilerini satın alıp onu Malta’ya götürdüler. Bir yıldan kısa bir zaman içerisinde dünyayı gezen kişilerden yeni denizcilere ve sonra da gemide yaşayan bir aileye dönüştüler. Seyahatlerinin amacının, hayatı daha yaşanabilir hale getirmek, yüzen bir evde yaşama hayallerini gerçekleştirmek üzere diğer denizcilere de ilham vermek ve çocuklarıyla dünyayı gezmek olduğunu söylüyorlar. Blog, video ve fotoğraf kitaplarının yanı sıra internet sitelerinde, yerel sanatçıların ve sanatkarların özgün eserlerini de paylaşıyorlar.

Şu adresten onların maceralarına katılın: www.islandcruisingfamily.com