Okyanusta tam yelken altında beyaz Hanse yelkenli

Her seyre özel yelken

Yelken çeşitlerimiz ve kullanım alanları

İster uzun bir tatil yolculuğu, ister performans odaklı tekne yarışları olsun; doğru yelken bezlerinin birlikte kullanılması yelkenli yatınızın performansında belirleyici rol oynar. Geniş yelkenli planlarıyla Hanse yatları, her türden seyirde gösterdikleri üstün hızlarıyla göz dolduruyorlar. Ama bu yelkenlerden sizin için en doğru seçim hangisi? Yelken bezi seçeneklerimize genel bir bakış atarak en önemli sorulara açıklık getiriyoruz.

Gri modern Hanse 508 yelkenli, açık deniz dağlık kıyı şeridinde rüzgar altında gennaker yelkenleriyle donatılıyor
Gennaker yelken sistemli Grey Hanse 548 yat, sakin okyanus sularında sert bir şekilde ilerliyor
Grey Hanse 548, günbatımında gennaker ile yelken açıyor
Kahverengi Hanse 418, açık mavi gökyüzü ile sonsuz okyanusta yelken açıyor

Gennaker Yelken

Hafif materyali ve asimetrik kesimi sayesinde gennaker, rüzgâr altı ya da apaz seyirleri için biçilmiş kaftandır. Cenova floku ile spinnaker arasında bir geçiş olarak, özellikle pruva rüzgârlı seyirlerde tüm potansiyelini gözler önüne serer. Ahenkli dikey profili sayesinde son derece istikrarlı açılır ve kolayca trim edilebilir. Hanse yatlarda seyir yelkeni, makaralara veya gennaker çördeğine birkaç adımda kolayca bağlanabilir. Size Quantum'dan, birçok renk seçeneğine sahip yüksek performanslı çok amaçlı yelkenler sunuyoruz. 

 

Gri Hanse 458'de çift elle yelken açan çift, beyaz tebeşir kayalıklarının kıyılarında çapraz yelken açıyor.
Hanse 458'de okyanusta yelken açan çift çapraz yelken sistemiyle donatılıyor, kadın fahişe çalışıyor, adam ise yelken ipini çekiyor.
Çift Hanse 458 yelkenlisine yelken açıyor, kadın kabinin çatısında otururken adam yelkene bakıyor.
Çapa, gri renkli Hanse 458'in papyonuna oturur

Hanse Crossover Yelken

Hanse yatları için özel olarak geliştirilen Hanse Crossover Yelken, apaz ve geniş apaz seyirlerinde sportif bir performans sunuyor. Kod 0'dan farklı olarak çok yönlüdür ve ikinci bir baş istralya olmaksızın tüm Hanse yelkenlileri için isteğe bağlı olarak sipariş edilebilir. Daha çok hafif rüzgârlarda kullanılan bu yelken, rüzgâra karşı 65 ile 135 derece arasında açılabilir. Asimetrik kesim ve hafif CZ laminant sayesinde kullanımı basittir: Yelken kendi baş istralyası ve anında açılıp sarılmasını sağlayan entegre bir yelken sarma sistemiyle donatılmıştır. Makaralara veya gennaker çördeğine bağlı yelken, kokpitteki herhangi bir vinç yardımıyla trim edilebilir. Uzun yolculuklar için bir avantaj da yelkenin sürekli yukarı basıp indirilmeye gerek kalmadan basılı şekilde kalabilmesidir.

Toprak tonunda kahverengi renk Hanse 675, reacher yelken sistemi ile kayalık kıyılarda yelken açıyor, grafit grisi yelkenler
Hanse 675 yelkenlisinin yan görünümü okyanusta yelken

Reacher Yelkeni

Opsiyonel Reacher yelkeni, flok yelken ile Kod 0 arasında bir geçiş modelidir. Hanse yatları için klasik cenova yelkeninin yerini tutmak üzere özel olarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla bir cenovadan daha kabarık ancak bir gennakerden daha yassıdır. Bu da onu apaz ve geniş apaz seyirleri için ideal kılar. Reacher yelkeni çarmıkların dışındaki ikinci baş istralyaya asılır ve cenovadan daha geniş bir yelken alanına sahiptir. Bununla beraber, gennakerden daha güçlü bir kumaşa sahiptir ve cenovaya oranla ana yelkenle örtüşme oranı daha fazladır.

Beyaz Hanse 508, Genua ile mavi gökyüzü ile sakin okyanusta tam yelken açıyor
Adam beyaz Hanse 508 açık deniz egzotik kıyı şeridi kaptanları
Hanse 508 Genua yelken kurulumu için halat ve kasnak kurulumu
Hanse 508 papyon
Hanse 508 Genua yelken kurulumu

Cenova Yelkeni

Monte baş istralyası veya ek ikinci baş istralyası olan tüm Hanse yatları için Quantum sarmalı cenova yelken sipariş edilebilir. Direğin hemen arkasına uzanır ve gerektiğinde baş istralyadan elle veya elektrikle sarılabilir. Daha geniş yelken alanı sayesinde pruva yelkeni, floktan daha çok itici güç sağlar. Çarmıkların dışına basılarak güvertenin iki tarafına cenova iskotasıyla tutturulur. Kolayca sarılarak UV ışınlarından koruyan çantası yardımıyla güneşten korunmuş olur.

Hanse 458, Fock yelkenleriyle donatıldı
Fock yelken kurulumu için halatlı Hanse 458 Kasnak
Hanse 418'de Fock yelken kurulumuna bağlı halatlı kasnak
Fock yelken kurulumlu soyunma dolabında bir Hanse 418'in yelkenleri için halatlar

Flok Yelkeni

Ana yelkene ek olarak çok yönlü bir sarma flok yelkeni her türden seyir yatı için en temel ekipmanlardandır. Hanse yatlardaki kendinden tramolalı flok, tramola atarken yay çizen bir raya bağlı olduğu için otomatik olarak taraf değiştirerek mürettebat olmasa bile manevra yapmayı çok kolay hâle getirir. Flok, dümen konumundan sarılabilir ve basılabilir. Cenova rayı çıkarıldığı için, iskota yakasında rüzgârın seyrine göre ayarlanabilen ek trim noktaları bulunur. Manuel sarmaya ek olarak elektrikli sarma sistemine sahip bir ana yelken teklif ediyoruz. Son derece akıllı sistem: Kokpitin düzenli kalması ve ıskotaların göz önünde olmaması için tüm halatlar dümen koltuğunun altına saklanabilir. İşte Kolay Seyir Keyfi!

Hanse 548'in ana yelkeni
Ana yelken açıkken Hanse 418
Ana yelken için Hanse 548 ray ve makara sistemi
Kaptan, Hanse 508 yelkenli teknesinin ana yelkenini çekmek için elektrikli wench kullanıyor

Ana Yelken

Ana yelken yata tüm hava koşullarında tam itiş gücü sağlar. Hanse yatlar için özel olarak tasarlanan, tirizlerle sağlamlaştırılmış Quantum yelkenleri, uzun hizmet ömrü, yüksek stabilite ve iyileştirilmiş yelken özellikleri sunar. Direk sürgülü ana yelkenler her yatımızda standart olarak eklidir ancak sarma yelkenler de tercih edilebilir. Hanse 460 veya daha büyük bir modelde karar kılarsanız elektrikli sarma sistemi (ana direkte) kurulumu mümkündür. Hanse 508'den Hanse 675'ye kadar olan modellerde seren içine kurulu sarma sistemi mevcuttur. Standart çapraz kesim Quantum Dacron yelkene ek olarak Hanse 418 ve daha büyük modellerde ayrıca Quantum Blue Water Dacron yelken sunuyoruz. Tüm modeller için opsiyonel olarak triradyal kesimli Quantum AC5, Hanse 508 ve üzeri modeller için membranlı yelken bezi Quantum TP6 seçebilirsiniz. 

Hanse yelkenlisi için Resif sistemi şeması

Eğer rüzgâr artarsa ana yelken Hanse tek halatlı camadan vurma sistemi sayesinde birkaç adımda kolayca küçültülebilir. Seren içine kurulu sistem sayesinde yelken, rüzgârın seyrine göre hızlıca ve kolaylıkla ayarlanabilir. Orsa ve güngörmez yakalarına giden camadan halatları, kokpitten istenilen gerginliğe ve boya getirilebilir.

Ayrı ayrı modellere yönelik Yelken Kılavuzumuzdan yelkenlerimizle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.