Hanse 458 Hawaii kıyılarına yelken açtı

Hawaii’ye Rüya Gibi Teslimat

Hanse 458’de unutulmayacak bir yelkenli transferi

Tor Johnson, Hawaii’de yaşıyor, çalışıyor ve tam bir denizci. Evi gibi gördüğü adaları deneyimlemenin en iyi yolu da bir yelkenli. Arkadaşı ve müşterisi Michael, yeni teknesinin San Diego, Kaliforniya’dan Hawaii’ye teslimatında bir kaptan olan Tor’un uzmanlığından yararlanmak için aradığında, Tor hayır diyemedi. Tor dünyanın her yerinde yelkenli kullanarak büyüdü ve şimdi asıl mesleği olan fotoğrafçılığı yapmadığı zamanlarda yatları gelecekteki sahiplerine teslim ediyor.

Beyaz Hanse 458 bir Hawaii adasının kıyılarında yelken açıyor

Yatın Pasifik Okyanusu’na Açılmak için Hazırlanması

San Diego, Kaliforniya’da Tor’u bekleyen yat, Yo-Lyla adında çok az kullanılmış bir Hanse 458’di. Yat daha önce hiç açık denizlere açılmamıştı ve Kuzey Pasifik’ten Maui’ye doğru olan ilk büyük yolculuğuna iyi bir şekilde hazırlanmalıydı. Bu Tor’un ilk uzun mesafe deniz yolculuğu değildi, bu yüzden güvenlik teçhizatı, çarşaflar, saklama kutuları ve yiyecek stoklama işi sorunsuz bir şekilde halloldu. 458’in saklama alanları fırtınalı havalar için bile tamamen doldurulmuştu. Alınan her yeni şey, yatta olabilecek en iyi yere koyuldu; taze elmalar, büyük salon pencerelerinden önündeki okyanus manzaralı mükemmel bir yere yerleştirildi.

Elmalar, Pasifik Okyanusu'nda yelken açarken Hanse 458'in mutfak penceresinin tezgahına oturur.
Pasifik Okyanusu yat transferi sırasında güvertede mürettebat üyeleri
Mürettebat üyesi, Pasifik Okyanusu'nda yelken açarken Hanse 458'in direğine tırmanıyor

Son yelkenli kontrolü için son deniz denemesi

Tor, iki haftalık yolculuğa mümkün olduğunca iyi hazırlanmak için kendisine eşlik edecek üç kişilik bir ekip buldu ve macera artık başlayabilirdi. Bir donanma gazisi olan Tracy, son derece deneyimli denizci Donna ve çaylak yelkenci Lydia Tor’a katıldı ve yolculuğa başlama konusunda çok hevesliydiler. Yeni toplanan mürettebat, gerçek yolculuğa başlamadan önce Point Loma, Kaliforniya açıklarında bir deneme yapmak için yola koyuldu. Denize açılacağınız tekneyi tanımak, tüm olasılıklara hazırlıklı olmak açısından çok önemlidir. Tor ve ekibi, fırtına durumunda veya gece boyunca yapılması gerekebilecek her şeyden iyice emin olmak için tüm teçhizatı, dümeni, motoru ve tüm bağlantı parçalarını kontrol etti. Böylece, Hawaii teslimatından önce teçhizattaki tüm kusurlar ve mürettebatın yaşayabileceği deniz tutması problemleri önlenebilirdi. Herkes “gemi yolculuğuna alışmadan” yola çıkıldığında oluşan mesleki bir tehlike olan ilk morluklar da bu sırada yaşandı.

Hanse 458'in mürettebat üyesi halatları tutar ve yelkeniyle ilgilenir
Bir Hanse 458'in güvertesinden çekilmiş görkemli Pasifik Okyanusu gün batımı fotoğrafı

Kaptanın sorumlulukları

Tor, “Bundan sonra denizdeki yaşamın ritmine alıştık, yapılması gereken birçok şeyi hallettik” diyor. İyi düşünülmüş bir nöbet planı, herkesin meşgul olmasına yardımcı oldu ve Tor’a kaptanlık işinin yanı sıra her şeyin yolunda gitmesini sağlama fırsatı verdi. Gemide ne olup bittiğini izlemek zorundaydı, aynı zamanda sürekli olarak tetikteydi ve ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun için hazırdı.

Hanse 458 salma ve su görünümünde yelken
Pasifik Okyanusu boyunca yelken gezisi için doğaçlama okyanus geçirmezlik
Mürettebat üyesi mavi sularda yelken için doğaçlama yelken ekipmanı yapıyor
Mürettebat, Pasifik Okyanusu yelkenli yat macerasında akşam yemeği yiyor
Yat kaptanı, yelken ekibi için taze balık unu hazırlıyor

Gemide hayat

İlk Hawaii adası Maui’ye varmak için geçen enerji dolu 16 günde, havanın izin verdiği ölçüde okyanusa hızlı dalışlar yapıldı ve her şeyin yolunda gitmesine yardımcı olacak pratik ekipman inşa edildi. Yo-Lyla daha önce hiç açık denizlere açılmamıştı. Sadece elinde bulunan halat, lastikler ve elastik kordon gibi ekipmanları kullanarak Tor, kahve kupalarının masadan düşmesini önlemek ve mürettebatına sert havalarda dayanabilecekleri daha fazla seçenek sunmak için pratik araçlar icat etti. Tracy de Tor’u örnek alarak tüm dalgalara ve rüzgâra dayanabilecek bir kova yapmak için halat ve plastik kelepçe kullandı. Pasifik’in büyük dalgalarında denize açılmış olmasına rağmen, Lydia yine de gemide taze ekmek pişirmeyi başardı. Hamuru yoğurmak için büyük güverte tezgâhını kullandı. Kaptan ve mürettebat, yiyebilecekleri tüm balıkları yakaladı. Tor’un en ilginç balık tutma deneyimi, kıyıdan 1.000 mil (yaklaşık 1.609 km) uzakta gerçekleşti: Büyük bir Mahi Mahi, dalgalardan dışarı fırladı ve oltaya atladı. Önlerindeki günlerin öğle ve akşam yemeği çıkmıştı. Tor’un favorisi, sebze ve hindistan cevizi sütü ile servis edilen limon suyunda salamura balıklı geleneksel bir Tahiti yemeği Poisson Cru’ydu.

Mavi, beyaz ve kırmızı çizgili çarşafları olan Hanse 458, tropik bir adanın kıyılarında yelken açıyor
Yelkenli yat kaptanı, yelkenli teknenin kokpitinden tropikal bir gün batımının keyfini çıkarıyor.

Her an tetikte olmak

Ama elbette okyanusta bir yat kullanmak sadece balıktan, eğlenceden ve ziyafetlerden ibaret değildi. Tor, Kaliforniya sahilinden sadece 100 mil (yaklaşık 161 km) uzaktaki sığ bir resif olan ve dev dalgaların mükemmel sakin zamanlarda bile birçok gemi yolculuğunun sonu anlamına geldiği Cortes Bank çevresinde denize açılırken baştan dikkatli olmak zorundaydı. Spinnaker yelkeni, tekneye yalnızca köşelerinden bağlı olduğu için sürekli izlenmelidir. Tüm ekip, ortaya çıkabilecek sorunlar için sürekli tetikte olmalı ve bunlarla hemen ilgilenebilmelidir.

Pasifik Okyanusu üzerinde Kaliforniya'dan Hawaii'ye yelken gezisi haritası

O’ahu’ya varış

Yaklaşık 2.500 deniz mili sonra, Hawaii’nin Maui adasının ilk zirveleri göründü. Kuzey Pasifik’teki macera dolu yolculuk, O’ahu adasındaki ünlü Diamond Head kaya oluşumunun altında sona erdi. Tor’un eşi Kyoko, herkese çiçek kolyeleri getirdi; yatın sahibi Michael da eşiyle birlikte yolcuları şampanya şişeleriyle karşıladı. Kaptan ve mürettebat, denizde geçen 16 günden sonra çok mutluydu.

Aşağıdaki bağlantılarda SY Kāholo ve Kaptanı Tor Johnson'ın maceraları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yelken Macerası sayfası Facebook

Yelken Macerası beslemesi Instagram

Fotoğraf sayfası Facebook

Fotoğraf beslemesi Instagram

Alan: http://www.tjhawaii.com/

Photos © Tor Johnson Photography