New Hanse 315 on the water in its home port of Langelinie, Copenhagen

Hanse 315, Maersk filosunu güçlendiriyor

Danimarka’da faaliyet gösteren konteyner taşımacılığı şirketi Maersk bu yıl da büyümeye devam etti; bu sektör lideri şirket, sayısız dev kargo gemisine ek olarak şimdi bir de Hanse 315’e sahip ve bu yat muhtemelen Maersk’in özel mavisine boyanacak. Şirketin kurucusu Arnold Peter Møller ve oğlu Mærsk Mc Kinney-Møller, denizciliğe tutkuyla bağlı insanlardı ve geç yaşlarına kadar denizde bu tutkularının peşinden gittiler. Asıl limanı Kopenhag’daki Langelinie olan, şirketin “Syvstjernen” adlı denizcilik kulübü sayesinde bu gelenek hâlen yaşatılıyor.

 

 

New sailing boat for for the new generation of sailors from Maersk

“Syvstjernen”in Aabenraa’dan Kopenhag’a taşınması

Danimarka’nın Aabenraa kentinde Hanse bayisi olarak çalışan Henrik Reese şöyle anlatıyor: “Kulübün önceki iki Scankapp 99 teknesi eskiyince Maersk yeni bir yelkenli tekne aramaya başladı. Yapılan piyasa araştırmasının ardından kulübün tercihi, optimum deniz yolculuğu özelliklerini doğru konfor seviyesiyle bir araya getiren ve denizciliğe yeni başlayanlar için de ideal bir seçenek sunan Hanse 315 oldu. Maersk’in yeni denizci kuşağı adına çok mutluyuz ve yeni teknelerini seveceklerini umuyoruz!”

Maersk’in yedi köşeli yıldız armasına atıfla yeni Hanse 315’e de önceki teknelerin ve denizcilik kulübünün adı olan “Syvstjernen” (Dancada “Yedi Yıldız”) adı verildi.