Bir Türk adasının kayalıklarında demirli yat kiralama

Akdeniz'de yelken tatili - Türk kaçamağı için ipuçları

Tarihî Güzellikler ve Kleaopatra Hamamı Yanı Başınızda

Turkuaz sular, pitoresk koylar ve çam ormanlarıyla kaplı el değmemiş manzaralar - Türkiye'nin yelkenciler için sunabileceği pek çok cazibe unsuru var. Kitle turizminden uzakta bulunan ve Dalaman Havalimanından arabayla sadece yirmi dakika mesafedeki Fethiye Körfezi'nde Göcek kasabası yer almaktadır. Bölge, yelkencileriçin popüler bir mola yeri ve yat kiralama ekipleri için birinci sınıf bir varış noktası haline gelmiştir. Yakındaki on iki güzel adadan oluşan takımadalar hem kısa hem de uzun mesafeli yolculuklara davetiye çıkarmaktadır. Mayıs ayında 22 ila 25 santigrat derece olan, Ağustos ayında ise 29 santigrat derece civarında seyreden hava sıcaklığı ve 20 ila 27 santigrat derece arasındaki su sıcaklıkları sayesinde neredeyse senenin tamamında denize girilebilir. Yılda 300’ün üzerindeki güneşli gün ile yüzme havası neredeyse her zaman garantidir. En iyi denize girme zamanı Haziran ve Eylül ayları arasıdır. Meltemi sabahları 4 ila 6 Beaufort ile çoğunlukla zayıf bir şekilde esmekte, öğleden sonra serinletici bir şekilde artmakta ve akşamları tekrar azalmaktadır.

Güzel Akdeniz'i tüm ailenizle birlikte rahat bir şekilde keşfetmek ister misiniz? Çocuklarla yelkencilik hakkındaki makalemizde, kısa veya uzun yelken gezilerine sakin bir şekilde çıkabilmeniz için gezi planlaması, ekipman ve teknede güvenlik hakkında değerli ipuçları bulacaksınız.

Eğer günde sadece birkaç saat yelken açmak istiyorsanız, Göcek Körfezi'nin korunaklı sularında kalabilirsiniz. Koyları gezerek bir zamanlar Kleopotra'nın yıkandığı yerde yüzebilir, Manastır Koyu'ndaki şık Adaia restoranda bir kokteyl yudumlayabilir ya da Göbün Koyu'ndaki Muammer'in balık restoranında bir aile ortamına yerleşebilirsiniz. Tüm bu büyüleyici ve seçkin yerlere sadece tekne ile ulaşılabilir.

SAYSAIL kiralama şirketinin yatları Türkiye'nin tatil merkezlerinde yelken açıyor
SAYSAIL charter merkezi
SAYSAIL ekibi Türk marinasında kiralık yelkenli teknede poz veriyor
Türk yelkenli yat kiralama
Yelkenciler, mürettebatsız tekne kiralayarak Türkiye'de yelken yapmanın keyfini çıkarıyor

Yelkenli yat kiralama

Göcek, deneyimli yelkenli yat satıcıları Trio Deniz ve Croatia Yachting tarafından kurulan genç bir charter şirketi olan Saysail'in de merkez operasyon üssüdür. “Tüm İhtiyacınız Bu” sloganına sadık kalan Saysail, Trio Deniz'in bilgi birikimini ve Croatia Yachting'in yelkenli tekne kiralama iş deneyimini bir araya getiriyor. 19 tekneden oluşan Saysail filosu, Türkiye'nin güney kıyısındaki lüks Village Port Marina'da bulunan 2 yeni 460’ın yanı sıra 3 kabinli Hanse 418'den konforlu Hanse 675'e kadar dokuz adet yepyeni Hanse yatı da kiralamak için sunmaktadır. Yelkenli yatları mürettebatsız veya mürettebatlı olarak kiralanabilmektedir. Tam mürettebatlı yatlar, gizli yelken alanlarını kaçırmamanızı sağlayan kolay yelken olanağı ve yerel uzmanlık sunar.

En iyi Türk yelken destinasyonları, rota haritası

Bir yelken gezisi için örnek rota

Doğu Takımadaları'nda hareketli bir yelken gezisi için aşağıdaki güzergah iyi bir seçimdir:

1. Gün (6 NM) Göcek Üssü - Boynuzbükü Koyu / Bedri Rahmi Koyu

Çam ormanlarıyla çevrili Boynuzbükü, kendi meyve bahçesine sahip bir restorana ev sahipliği yapmaktadır. Burada öğle yemeğinin tadını çıkarın ve ardından Türk yazar ve ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu tarafından kayalara çizilen resimleriyle ve çarpıcı doğasıyla ünlü Bedri Rahmi Koyu boyunca yürüyüş yapın. Doğal bir tatlı su kaynağı ve 2.500 yıllık kaya mezarları kıyı gezisi için diğer önemli noktaları oluşturmaktadır.

Gezgin fotoğrafı eller egzotik bir Akdeniz koyunda kalp yapıyor
Boynuzbükü Koyu kayalıklarındaki antik kalıntılar

2. Gün (14 NM) Boynuzbükü Koyu - Fethiye

Fethiye, dağların eteklerinde, yeşil çam ve sedir ormanlarıyla korunan pitoresk bir koyda yer almaktadır. Yarımadanın yeşilliklerine dalmış olan bu koy, olağanüstü doğayı, mahremiyeti ve huzuru sevenler için mükemmel bir yerdir. Turistler arasında "Turkuaz Sahil" veya "Türk Rivierası" olarak da bilinen Fethiye, Akdeniz'in en popüler yerlerinden biridir. Yukarıdaki dağ manzarasına dağılmış kalıntılar genellikle gezginler için en önemli noktalardan biridir.

Türkiye'deki Aziz Nicholas Koyu'nda Gün Batımı

3. Gün (15 NM) Fethiye - Aziz Nikolaos Koyu (Gemiler)

Gemiler adasında dağın zirvesine tırmanmaya değer! Yol boyunca, 4. ve 6. yüzyıllardan kalma tarihi kilise ve bina kalıntılarının yanı sıra muhteşem manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Tepenin hemen eteğindeki kilisenin denize bakan bir de terası vardır - fotoğraf molası için idealdir.

SAYSAIL charter konukları Türkiye'deki Aziz Nicholas Koyu'nda su oyuncaklarının keyfini çıkarıyor
Charter misafirleri yelkenli yatın keyfini çıkarıyor
Aziz Nicholas Koyu mağara manzarası

4. Gün (14 NM) Aziz Nikolaos Koyu (Gemiler) - Göbün Koyu (Kapı Deresi)

Göbün Koyu doğası, tarihi ve berrak sularıyla sizi büyüleyecek. Şnorkelle dalış yaparken deniz dibindeki geç Bizans dönemine ait nefes kesici kalıntıları keşfedin. Bu koy aynı zamanda zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili kısa bir yürüyüş, dağ tepelerinden gün batımı manzaraları veya sahildeki restoranlardan birinde keyif için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.

Charter misafirleri yelkenli yatın güvertesinde arkadaşlarının kürek sörfünü izleyerek eğleniyor
Sualtı kamerası charter misafirlerini yüzerken yakalıyor

5. Gün (3 NM) Göbün Koyu - Kleopatra Hamamı Koyu/Tersane Adası

Göcek'e dönüş yolunda Kleopatra Koyu (Hamam Koyu) mutlaka görülmelidir. Yol üzerinde bir Bizans kilisesinin kalıntılarını keşfedebilir, Manastır Koyu'ndaki şık ama sakin "Adaia restoran "da bir kokteyl yudumlayabilir ya da Göbün Koyu'ndaki Muammer'in balık restoranında aile ortamının tadını çıkarabilirsiniz. Tarihi ve doğal önemiyle dikkat çeken Göcek'teki en büyük ada olan Lydae veya Tersane antik kentini de ziyaret etmelisiniz.

6. Gün (8 NM) Kleopatra Hamam Koyu/Tersane Adası - Göcek

Göcek'e dönüş son, altıncı gün için planlanmıştır.

Aile Türkiye'de yelken yaparken büyülü anların tadını çıkarıyor
Güzel bir Türk gün batımı sırasında demirli yelkenli

Daha fazla yelken açmak isterseniz, doğuya Kaş-Kalkan-Kekova'ya doğru ilerlemeye devam edin ve daha fazla tarihi yer keşfedin veya yeni gizli koyları ve demirleme yerlerii bulun. Sakin kasabaları ve küçük balıkçı limanları ile sahil köyleri sizi en güzel anlara davet ediyor. Ayrıca Ekinçik-Marmaris-Çiftlik'e doğru batı yönünde, tenha demir yerleri ve heyecan verici destinasyonlar keşfedilmeyi bekliyor.